Palący temat – kondycja psychiczna naszych dzieci. Jak zatroszczyć się o tę sferę?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że problemy natury psychicznej nie odnoszą się do nieletnich. W rzeczywistości jest to jednakże błędne rozumowanie. Małoletni też doświadczają tego problemu. Stąd też dobrze jest mieć świadomość w jaki sposób zatroszczyć się o kondycję psychiczną swojej pociechy.

Zdrowie psychiczne małoletnich

Realia współczesnego świata przytłaczają liczne grono osób dorosłych. Nie można spodziewać się, że poradzą też nieletni, którzy funkcjonują pod ogromną presją. Nie jest obecnie czymś wyjątkowym, że nieletni walczą z przypadłością, jaką jest na przykład depresja. Zarówno kadra nauczycielska, jak również rodzice nie zawsze właściwie rozpoznają problem, co jeszcze bardziej go nasila. Dlatego różnego typu szkolenia, coaching z obszaru psychologii, są w stanie podsunąć opiekunom cennych wskazówek na temat pracy z małoletnimi.

Kiedy zapisać się na terapię z podopiecznym?

Wszelkie budzące obawy przemiany w postawie małoletniego wymagają poszukania ich źródeł. Jeśli utrzymują się one dłuższy czas, a próby nawiązania dialogu nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów, należy wówczas zasięgnąć pomocy u eksperta, którym jest psycholog dziecięcy.
Doświadczony ekspert będzie w stanie stwierdzić, gdzie może leżeć źródło problemów i wskaże dalszą drogę postępowania. Wyjaśni też, w jaki sposób podejmować pracę z podopiecznym w domu. Każdy dobry psychoterapeuta we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i w innej lokalizacji będzie w stanie ocenić czy niezbędna jest terapia, czy pojawiające się trudności można samodzielnie rozwiązać z dzieckiem w domu.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Znalezienie godnego zaufania specjalisty dla dzieci to trudne zadanie. To nie to samo co terapia dla par, którą prowadzi niemal wszystkie poradnie psychologiczne. W pierwszej kolejności warto umówić się na rozmowę do pracującego w szkole specjalisty, który wykona weryfikację sytuacji i wskaże, czy konieczna jest psychoterapia dzieci.
Niestety w razie konieczności wdrożenia dziecięcej psychoterapii, należy brać pod uwagę niepubliczne przychodnie. Terminy wizyt w ramach NFZ są bowiem bardzo odległe, a z reguły przeciągające się oczekiwanie na wsparcie może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*