Czy dobrze jest nie odczuwać bólu?

Ludzkie ciało to niebywale złożona struktura. Mimo, że badania prowadzone są od wieków w dalszym ciągu umie zdumiewać. Rzekomo każdy jest skonstruowany w ten sam sposób – czaszka, kończyny, serce, organy. A tymczasem każdy ma osobliwe przymioty, których nie ma inna osoba. Co za tym idzie każdy spośród nas jest ewenementem. Jest to związane jednakowoż też z dzierżeniem różnych przypadłości. Takich jak na przykład analgezja.

Analgezja to przypadłość wrodzona, której przejawem jest nierejestrowanie impulsów bólowych. Powodem tej dysfunkcji jest mutacja określonego genu, jaka powoduje nieprawidłowe działanie komórek nerwowych. W prostych słowach – wiadomość o bólu nie dociera z jego źródła do głowy.

Super? Nie do końca.

Nie ma zapewne osoby, której nie ”przeleciało” przez głowę choć raz, iż bytowanie bez bólu stałoby się znacznie wygodniejsze. Być może i wygodniejsze, niemniej jednak przy okazji krótkotrwałe. Ból, mimo iż niemiły, jest znaczący dla naszego zdrowia. To wrażenia bólowe od początku komunikują, iż coś dzieje się w naszym ciele. Na skutek tego potrafimy w porę zareagować i ustrzec się od niepożądanych skutków. Analgezja, jako choroba wrodzona, obniża przezorność, bowiem osoba ją posiadająca nigdy nie poczuła bólu, powiązanego z danym zachowaniem.

U tego typu ludzi wyłączną oznaką, iż coś miało miejsce są krwiaki, krwawienie czy schodząca skóra. Bywa, iż rozpoznanie złamania czy powstającej dolegliwości jest już zbyt późne. Toteż ludzie posiadający analgezję muszą niesłychanie uważać i na bieżąco monitorować swoje ciało.

Jak pokazano na tymże przykładzie, ciało człowieka jest pełne niespodzianek, zaś wszelkie spośród odczuć, jakie doświadczamy ma swoją istotę. Nie powinno się w takim razie skarżyć, a zamiast tego rozpocząć lepiej przenikać własny organizm. To naprawdę fascynująca i pozytywna przygoda.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*