Dostępność opieki medycznej w zakresie państwowego funduszu bardzo często jest ograniczona, a na konsultację do poszczególnych specjalistów oczekuje się niekiedy bardzo długo. W związku z tym wśród osób na etatach szczególnie cenione są abonamenty medyczne w prywatnych sieciach.
Wielu etatowców rozważa, czy warto korzystać ze świadczeń prywatnych placówek oferujących opiekę medyczną, tym bardziej że firmowe abonamenty medyczne uznaje się za normę. Dużą zaletą takiej opcji jest fakt, że dostęp do większości lekarzy i badań w prywatnych placówkach zapewniony jest praktycznie natychmiast, podczas gdy w państwowych placówkach oczekuje na nie miesiącami.
Co więcej wielu lekarzy wykonuje swoją pracę tak samo w ramach NFZ, jak również prywatnie, dlatego poziom porad jest porównywalny w obu przypadkach. Co więcej udając się na prywatną poradę, możemy oczekiwać poświęcenia nam większego zainteresowania. W państwowych przychodniach, z racji na dużą ilość chorych rzadko jest to wykonalne.
Pakiet medyczny dla personelu nie stanowi obowiązku zakładu pracy. Stanowi on bowiem dodatkowe udogodnienie, wynikające z możliwości przedsiębiorstwa. Pracodawca może w całości regulować płatności za pakiet medyczny lub jedynie częściowo. Pracownicy mają w większości przypadków zagwarantowaną możliwość wyboru dogodnego dla nich pakietu.
Organizacja, która gwarantuje swoim podwładnym prywatną opiekę medyczną, z reguły proponuje także możliwość ujęcia w niej ich bliskich. Ze świadczeń może wtedy korzystać partner i dzieci. Konieczna jest tu ponadprogramowa, stała opłata, jednak taka opcja znacznie lepiej kalkuluje się niż każdorazowe opłacanie prywatnych porad.
Członkowie rodziny pracownika korzystają z tych samych świadczeń co on, jako że aktywuje się wówczas wspólny abonament, rodzinny lub partnerski. Prywatna opieka lekarska gwarantuje większe bezpieczeństwo, szczególnie w kontekście obecnych realiów epidemiologicznych.