Złożona psychika – jak zadbać o komfort dziecka z autyzmem?

Każde postawy, które odchylają się od powszechnych kanonów, są przez ogół traktowane z dystansem. Podobnie jest w wypadku pociech z autyzmem. Mimo iż jest to powszechna kwestia, a specjaliści perswadują, że takich osób nie należy omijać, spora część społeczności podchodzi do ich obecności niepewnie. Czym się objawia autyzm? Jak wesprzeć osobę, którą dotknął ten defekt?

Stale prowadzone analizy potwierdzają, że główną przyczyną są geny. Do tej pory mimo to nie można wyjaśnić, w jaki sposób konkretnie zachodzi ich uszkodzenie. Konsekwencją tego jest powszechne wycofanie się pociechy z życia społecznego. Projektuje ono ”zamknięty” świat i się w nim rygluje. Co więcej nie demonstruje uczuć, chociażby na zranienie. Nieraz skutkuje to w powolniejszym postępie mówienia czy pisania. Pozostałe przyczyny, które klasyfikują specjaliści, to między innymi alergie żywieniowe czy ciężkie infekcje w pierwszych miesiącach życia.

Jak w związku z tym można wesprzeć takiego malucha? Najistotniejsze zadanie zależy bezspornie od rodziny. Podstawa to nie zostawiać pociechy bez wsparcia. Konsultacja z terapeutą to pierwsze działanie. Ważniejszym jest jednak spełnianie zaleceń na co dzień. Podstawowym z nich jest przeprowadzenie terapii poznawczej. Opiera się ona na tym, żeby oswajać dziecko z obecnością innych osób oraz objaśniać określone emocje.

Pociechy, mające zaburzenia neurologiczne niejednokrotnie są niesłychanie mądre w danej tematyce. A to dzięki nietuzinkowej zdolności nastawienia na konkretną rzecz. Posiadają zarazem ponadprzeciętną pamięć. Ważkie jest, ażeby w jak najwcześniejszym wieku odkryć w czym dziecko odnajduje się najakuratniej. Taka wiedza sprecyzuje wybór ośrodka, jaki uprzystępni mu rozwijanie umiejętności. To z kolei znacząco zadziała na poprawę koegzystencji wśród rówieśników, za pomocą rozwijania pasji z równie uzdolnionymi.

Wypada sobie uprzytomnić, że dzieci z autyzmem są szczególne, a nie dziwne. Kontakt z nimi będzie niezwykły dla wielu ludzi. Jeśli nawet osobiście nie zdają sobie z tego sprawy, potrzebują przebywania z innymi ludzi, w szczególności rodzeństwem. Pomoc specjalisty to tylko część. Najistotniejsze jest jednak, żeby zaakcentować im, że są częścią społeczeństwa. Na skutek tego łatwiej wyjdą do ludzi.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*