Zadbaj o swoje zdrowie przez aktywności sportowe

Każdy posiadacz psa wie, że nie jest to tylko przyjemność ale także powinności. Można to poczuć szczególnie kiedy musimy wstawać wcześnie w chłodny i deszczowy poranek i iść z naszym pupilem na spacer.

W takich chwilach przeważnie nie doceniamy plusów tego, że coś zmusza nas do ruchu – a powinniśmy! Homo sapiens jako gatunek wymaga pewnej ilości ruchu dla zachowania zdrowia – dotyczy to tak samo do kondycji fizycznej jak i psychicznej. Zwyczajny spacer z pupilem 3 razy w ciągu dnia umożliwia spełnienie chociaż odrobiny tych wymagań. A to tylko podstawowy rodzaj aktywności. Nasz pies może być towarzyszem podczas joggingu czy jazdy na rowerze. Jest to korzystne tak samo dla człowieka jak i dla niego – generalnie psy potrzebują aktywności fizycznej bardziej nawet niż ludzie.

Uprawianie sportu w towarzystwie psa ma też jedną nie widoczną od razu korzystną cechę – jest ,,protezą” silnej woli. Ile to razy obiecywaliśmy sobie, że weźmiemy się za swoją formę. A w ilu przypadkach udało nam się wytrwać przy takim postanowieniu i systematycznie ćwiczyć? Wstyd się przyznać. Jasne, że każdy czasami ma lenia, ale nie będzie to wytłumaczenie dla kudłatego stworzenia skaczącego radośnie koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być żeby mu odmówić? Także pomimo braku zapału założymy obuwie na nogi i ruszymy się z domu. A po powrocie będziemy czuć zadowolenie, że znów pokonaliśmy słabość i uszczęśliwiliśmy swojego najlepszego towarzysza.

Naturalnie trzeba pamiętać, że o ile wszystkie posiadają wielkie serca, to mimo wszystko psy są bardzo różne. Rasy wyhodowane do ciężkich jak Malamut lub Samojed będą biec nadal, długo po tym gdy kondycja ich człowieka przepadnie w oddali. Ba, mogą nawet holować rower kiedy nie będziemy dawać rady. Natomiast z Yorkiem lub niskopiennym kundelkiem trzeba postępować ostrożniej. Zawsze jednak nasz psiak z pewnością będzie zadowolony z faktu, że miał możliwość uczciwie się wyhasać.

Reasumując, ruch w postaci – joggingu, kolarstwa czy choćby zwyczajne dłuższe spacery w towarzystwie naszego czworonogiem to recepta na zdrowie i dobry nastrój tak samo dla człowieka i dla niego.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*