Najdroższe dziedziny w sporcie – subiektywny wybór

Mówi się, że sport może ćwiczyć każdy, aczkolwiek nie wszystkie sporty są dla każdego. Poniżej parę rodzajów najbardziej drogich dziedzin na świecie. Czemu tak się dzieje? Przeszkodą może być nie tylko kiepska kondycja, brak dobrego sprzętu, czy warunków do uprawiania konkretnej dziedziny sportu – ale także pieniądze. Jest kilka dyscyplin, na jakie może sobie pozwolić wybrana grupa.

Pośród nich od długiego czasu uplasowały się te powiązane z szeroko kojarzoną sztuką jazdy konnej. W tej dziedzinie najbardziej drenującym pieniężnie elementem bywa nabycie oraz posiadanie wierzchowca (ceny oscylują w przedziale kilkunastu do kilkuset tysięcy PLN za najlepsze egzemplarze ze sportowym rodowodem). Utrzymanie stajni, karmy, posiadania corralu oraz rekonwalescencji po kontuzji też nie jest do zbagatelizowania. Do tego dołożyć trzeba wydatek z tytułu szkolenia i wyposażenia dżokeja. W razie natomiast dyskusji o powożeniu należy doliczyć koszta zakupu taboru.

W kwestii dyscyplin motoryzacyjnych z kolei w czołówce trafia Vintage Auto Racing, gdzie ogromna pula budżetu płynie na nabycie i odnowienie nieuchwytnego dla wielu pojazdu. Przykładowe pułapy cenowe wahają się w przedziale od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich za pojazd. Przykład – Shelby GT 350 Monterey Reunion Racer rocznik 1985 jest wyceniany na okrągłe 140 000 dolarów za sztukę, a mowa tu jedynie o nabyciu auta, z pominięciem remontów czy transportu.

Identycznie sprawa ma się gdy wymienia się dziedziny sportowe uprawiane przestworzach. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, wywodząca się rodem jeszcze z okresu po roku 1918 i mająca rodowód w legendarnych „latających cyrkach” cechuje się dość karkołomnymi nakładami finansowymi, jeżeli chce się partycypować w zawodach i liczyć na powodzenie. Wynika to przeważnie z cenami samych maszyn (np. jednostka Extra EA-200 kosztuje ok. 370 000 USD), ale także z rygorystycznym procesem szkolenia pilotów w celu ulepszenie szybkości i braku podatności na przeciążenia.

Powyższe przykłady są tylko wycinkiem z ogromu innych, naświetlają mimo wszystko nieznaczny zakres ewentualnych kosztów związanych z ćwiczeniem wybranych dyscyplin sportu, co mimo wszystko nie przeszkadza im znajdować nieustannie nowych kontynuatorów konkurencji.konkurencji.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*