Jak praca na homeoffice wpływa na nasz organizm?

Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 sprawił, że praca zdalna stała się w licznych przedsiębiorstwach standardem. Upowszechniły się także powierzchnie biurowe elastyczne. Domowe biuro jawi się jako idealna opcja dla tradycyjnego systemu. Wypełnianie zadań służbowych z miejsca zamieszkania często okazuje się jednak znacznie trudniejsze, niż się wydawało.

W jaki sposób praca z domu oddziałuje na nasze samopoczucie?

Domowe biuro ma swoje silne i słabsze strony. Przede wszystkim nie tracimy czasu na dojazdy, a pracę wykonujemy w mniej stresujących warunkach – we wnętrzu domu. Z drugiej strony licznej grupie osób pracujących w domu przydałyby się kabiny akustyczne do biura, zwłaszcza jeżeli pracę utrudniają inni domownicy.

Pracując z domu, ograniczamy również kontakty ze współpracownikami z biura, co może źle oddziaływać na nasze samopoczucie. Co więcej, praca zdalna może negatywnie odbić się na zdrowiu. Możemy pracować w łóżku bądź siedząc na kanapie z notebookiem na kolanach. Nieodpowiednia pozycja odbija się na narządach ruchu, powodując ból kręgosłupa, barków czy karku. Jak więc zorganizować pracę w domu?

Organizacja stanowiska pracy

Aby praca zdalna przynosiła pożądane rezultaty, należy zorganizować w mieszkaniu właściwie przystosowaną przestrzeń roboczą. Rzecz jasna nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, jednak można zatroszczyć się o kilka szczegółów, aby stworzyć przyjazny home office, głównie o wygodne krzesło i dopasowane pod względem naszego wzroku biurko bądź stół.

Istotna jest także dbałość o przestrzeganie ustalonego planu. Praca zdalna stwarza sposobność przekładaniu obowiązków na później, mimo że nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Dobrze jest więc wyznaczyć sobie określone przedziały czasowe na pracę, nie zapominając też o niedługich przerwach.

Alternatywy dla pracy z domu. Praca łączona a może biuro elastyczne?

W obliczu dynamicznych zmian gospodarczych, jak i na rynku pracy, dla wielu firm zawierany na dłuższy czas wynajem przestrzeni biurowej wydaje się być ryzykownym rozwiązaniem. Interesującą alternatywą dla tradycyjnego najmu przestrzeni biurowej są biura elastyczne. Umowa na korzystanie z nich podpisywana jest na krótszy czas, w zależności od potrzeb najemcy.

Wiele organizacji w obliczu pandemii przeszła na hybrydowy tryb pracy np. w specjalnych kapsułach – dowiedz się więcej. Polega on na łączeniu pracy z domu i pracy stacjonarnej. Dużą powszechnością cieszy się też rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych miastach Polski. Wybór najlepszego dla firmy sposobu pracy wynika z przedmiotu jej działalności, wielkości oraz budżetu, jakim rozporządza. Szczególnie warto wspomnieć o SpaceRebels, którzy proponują również takie usługi jak hotele kapsułowe.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*