Ciekawe produkcje filmowe i seriale o pracownikach szpitalnych i medycznych przypadkach

Nie tylko w zagranicznych ekranizacjach, ale również w Polsce na naszym podwórku mamy możliwość pochwalić się znanymi tytułami w tej kwestii. Lubiany przez wszystkich serial „Na dobre i na złe”, czyli odcinki o ośrodku w Leśnej Górze – które ukazuje niejako sielankowy wizerunek naszej opieki zdrowotnej, dosyć utopijny w porównaniu z rzeczywistością nas otaczającą.

Interesującym obrazem – opartym na prawdziwych wydarzeniach – jest produkcja „Bogowie” o polskim znanym kardiologu, który był pionierem w w kwestii przeszczepu serca.

Jak przebiega produkcja filmu o lekarzach od kuchni?

Bohaterowie z seriali na długo pozostają w ludzkich głowach jako specjaliści. Ciekawe jak przebiega praca nad serialem od kuchni? Aż trudno uwierzyć, że pomieszczenia ekranowych ośrodków medycznych to jedynie dekoracja, a nawet najbardziej lubiany lekarz serialowy to po prostu…aktor. Z kolei kitle, rękawice diagnostyczne, przyrządy – to jedynie detale przebrania i rekwizyty.

Ciekawe ile fartuchów, łóżek dla pacjentów, czy choćby nitrylowych rękawiczek jest potrzebnych na planie kinowej produkcji czy serialu? Przecież medyczne rękawiczki, link do strony, stosowane są właściwie w trakcie niejednej sytuacji z udziałem personelu medycznego – w trakcie operacji, pobytu w przychodni chorego, czy badania. Ile rękawiczek nitrylowych musi przygotować scenograf?

A swoją drogą ciekawe dlaczego medycy noszą głównie jasne – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w filmach m.in w przypadku osób sprzątających, osób wywożących odpady, czy osób trudniących się porządkowaniem terenów zielonych dookoła ośrodków medycznych. Podobna kwestia dotyczy fartuchów – choć ubrania, w przypadku późniejszych odcinków choćby znanego serialu o Leśnej Górze – są już w różnorakich kolorach, goniąc obecne trendy.

Prawdopodobnie jest tak, że w dużej mierze jest uzależnione to od naszego myślenia – że to co jasne, traktowane jest jako wyjątkowo sterylne, co nie jest bezpośrednio związane z realną prawdą. Tylko kostiumograf historii o dr Quinn – nie miał tego problemu 🙂 Główna bohaterka z uwagi na czas w jakim rozgrywana jest fabuła, nie miała najmniejszej sposobności, by nosić stosowany obecnie fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*