Słuchanie muzyki a uśmierzanie bólu – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Czy dźwięk muzyki wpływa na leczenie bólu przewlekłego? W jaki sposób rzutuje na leczenie migreny? Jak reagują chorzy po zabiegach na ich ulubioną muzykę w placówkach tj. klinika leczenia bólu? Czy dźwięk muzyki ma moc w niewielkim stopniu uśmierzyć ból nowotworowy?

Doświadczenie na pacjentach

Przeprowadzone badania potwierdziły, że chorzy, którzy mogli odtwarzać przyjemne dźwięki czuli się dużo lepiej bezwzględnie na wiek, płeć oraz rodzaj zabiegu. U każdego badanego zauważono spadek lęku i bólu. Nieco mniejsze, ale również zauważalne oddziaływanie miała muzyka na poziom odczuwanego znużenia, a także spadek ciśnienia tętniczego. Można wywnioskować, że efekt był nieco lepszy, gdy badani odtwarzali utwory, które samodzielnie wskazali. Swoje gusta są rzecz jasna kluczowe, jednak potęga oddziaływania muzyki przede wszystkim jest uzależniona od takich właściwości jak takt, harmoniczność oraz występowanie w określonej piosence odpowiednich instrumentów np. smyczkowych. Jeżeli melodia jest łagodna i posiada jednoraki rytm, to pozwala rozluźnić mięśnie, łagodzi nerwy i spłyca odczuwanie bólu. Czyli powoduje bardzo dobre efekty zdrowotne i wpływa na leczenie bólu przewlekłego.

Rozproszenie uwagi przez muzykę

Niektórzy badacze potwierdzają, że dźwięk muzyki może wpływać na chorych prawie jednakowo jak efekt placebo. Jest to jednakże wciąż działanie pożądane. Chorzy są naturalnie roztargnieni poprzez otaczające dźwięki i melodie co sprawia, że wówczas mniej myślą o cierpieniu oraz zmartwieniach. Nie objaśnia to jednakże całkiem uzdrawiających właściwości muzyki dlatego, że nawet grana w trakcie zabiegu, gdzie operowani znajdowali się w narkozie, pokazywała dobry wpływ na operowanego. Po zakończonej operacji byli oni bardziej spokojni, a dodatkowo potrzebowali mniejszą ilość środków przeciwbólowych. Jednakże muzyka nie skracała ich obecności w szpitalu.

Wnioski z eksperymentów ukazały, że słuchanie muzyki ma moc nie tylko polepszyć jakość życia kuracjuszy, ale dodatkowo obniżyć potrzebę zażywania środków przeciwbólowych.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*