Bycie zdrowym nie wymaga wielkich wyrzeczeń i dużego wysiłku

być zdrowymCo poniektórzy uważają, że życie jest za kruche, aby jeść zdrowo. Pozostali wszelako ustanawiają sobie drakońskie diety i tylko denerwują brakiem efektów lub tak zwanym efektem jojo. Rzeczywistość jest jednak taka, że żeby zachować zdrową budowę ciała nie trzeba tysiąca wyrzeczeń. Wystarczy zmodyfikować parę nawyków jak również zacząć uprawiać sport.

Rzecz jasna jeśli ktoś z Was oczekuje fenomenalnych rezultatów w odchudzaniu, albo z jakichś względów zależy mu na szybkiej utracie wagi, wszelkie poniższe spostrzeżenia stracą aktualność. Nawet jednak lekarze nie polecają ambitnych diet. Szybkie zrzucanie kilogramów może także oznaczać pozbycie się z naszego ciała przydatnych mikroelementów, a także na ogół kończy się równie błyskawicznym powrotem do starej masy ciała. Co w związku z tym warto zrobić? Przedyskutować własne nawyki żywieniowe i styl życia jak również nakręcić na sukcesywną utratę kilogramów. Nauczmy się cierpliwości. Jeżeli będziemy chudnąć jeden kg miesięcznie, może się to wydawać słabym efektem. Ale spójrzmy na to w dłuższej perspektywie. 1 kilogram co miesiąc to dwanaście kilogramów na rok. Natomiast to już – przyznacie – ponadprzeciętny efekt.

Co więc warto zrobić? Nade wszystko ograniczyć jedzenie. Ot, cała filozofia. Można obrać sobie banalną regułę – zacząć spożywać trzy czwarte swojej zwykłej porcji. Wbrew pozorom nietrudno sobie wyimaginować, jak dużo zjedlibyśmy w normalnej sytuacji. Nałóżmy sobie na talerz odpowiednio mniej. Nie będziemy głodować, a efekty okażą się fenomenalne. Skutecznym trickiem wydaje się także jedzenie z mniejszych talerzy. Przechytrzymy nasz mózg i szybciej się nasycimy. Nauczmy się także jeść powoli. W mózgu człowieka znajduje się specjalny ośrodek, który odpowiada za sytość i aktywuje się on nie wcześniej niż po około kwadransie. To z tej przyczyny tak ciężko się najeść produktami z fast foodu. Pożeramy je ekspresowo i sytość odczuwamy dopiero po zjedzeniu stanowczo zbyt wiele…

bieganie dla zdrowia
Dobrego zdrowia nie sposób przecenić. Ale też nie dajmy się nabrać na diety cud czy przeróżne specyfiki. Kilka zmian w stylu życia wystarczy.

Pożądane jest dodatkowo poszukiwać oryginalnych smaków oraz potraw. Net pełen jest witryn z przepisami, tym samym wyszukanie odpowiedniego, zdrowego przepisu to kwestia maksymalnie paru minut pracy. Korzystajmy także z dobrodziejstw bieżących czasów. Tyle pysznych dań można zamówić. Oczywiście zamawianie jedzenia kojarzone jest z pizzą, gyrosem czy też innymi świństwami. Ale w końcu jak wiele istnieje lokalizacji (przynajmniej w dużych miastach), jakie proponują zdrowe czy też nawet wegetariańskie potrawy!

Należałoby zainteresować się na przykład sushi. To jedno spośród moich ostatnich odkryć. Rześkie danie, niezbyt kaloryczne, a jakie dobre! Rzecz jasna wielu Polaków podchodzi jeszcze do sushi dość nieufnie. Gdzie zamówić? Co jeśli będzie nieświeże? Jakie danie będzie najlepsze? Mam na to 2 łatwe sposoby. W pierwszej kolejności – popytajmy bliskich. To zawsze najlepsza rekomendacja oraz gwarancja, że będziemy zadowoleni. Po wtóre – czytajmy komentarze w sieci. Jeżeli dana restauracja na serwisie typu „Pyszne” posiada setki ocen i średnią 4,7/5, zwyczajnie musi być dobra w tym co robi. Parę komentarzy można podrobić, ale nie taką liczbę. Ja posiadam paru dostawców, których uwielbiam i powiem Wam szczerze – nigdy po sushi jeszcze mnie nawet żołądek nie rozbolał (a to w moim przypadku częste). Nie mówiąc już o jakichkolwiek poważniejszych powikłaniach. Naprawdę polecam ów posiłek.

Na koniec jeszcze jedna, równie fundamentalna kwestia – ćwiczmy. Bez wątpliwości najlepsze efekty daje częste bieganie czy też pływanie. Dla dużej ilości osób to jednak nuda. Absolutnie to rozumiem. Lecz przecież – przypominam o tym jeszcze raz – żyjemy w dwudziestym pierwszym stuleciu i hamuje nas tylko wyobraźnia. Uwielbiasz koszykówkę? Znajdź w sieci drużynę do gry. Poszukujesz czegoś innego? Idź na squasha. Nie twórz wymówek, tylko zacznij uprawiać sport!

To kilka drobnych porad, a na ów temat można by napisać całą książkę. A Wy jakie posiadacie sposoby na zachowanie właściwej masy ciała? Podzielcie się w komentarzach.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*